BEZGLUTENSKA ISHRANA

Bezglutensko kuvanje se u osnovi ne razlikuje od normalne pripreme obroka. Međutim, postoje određena pravila kojih se morate pridržavati kako biste bili sigurni da je jelo spremljeno na pravilan način. Bezglutensko kuvanje se uglavnom svodi na kućni rad, pa morate biti osigurani adekvatnim informacijama kako bi jelo bilo 100 % bez glutena.

Priprema bezglutenskog jelovnika ne mora da bude kompikovana. Glavno je da znate da bezglutenska kuhinja koristi svo meso, svo povrće i voće. Mnogo je više namirnica bez glutena koje su dozvoljenje u bezglutenskoj ishrani, nego onih koje su zabranjene. Osnovna pravila kako da izbegnete početničke greške u bezglutenskoj ishrani:

Doslovno prevođenje glutenskih recepata u bezglutenskom kuvanju jedna je od prvih početničkih grešaka. Ukoliko se prvi put susrećete sa bezglutenskim brašnom, sigurnije je rukovoditi se bezglutenskim receptom, a eksperimentisanje sa drugim receptima ostaviti za kasnije, kad se dobro upoznate sa bezglutenskim receptima, brašna bez glutena ne treba previše mesiti. Preterano rukovanje može dovesti do gumenaste strukture i trdog peciva. Zbog nedostatka glutena i svoje gumenaste i skrobaste strukture, bezglutenska brašna zahtevaju više tečnosti. Takođe, bezglutensko testo traži masnoću – ali pazite da ne preterate. Možda će vam se smesa učiniti previše tečna, ali nikako nemojte dodavati brašno ukoliko to nije po originalnom bezglutenskom receptu.

Koje namirnice su dozvoljene u bezglutenskom kuvanju?
Velika prednost bezglutenskog kuvanja nalazi se u većem broju namirnica koje su dozvoljene. To su: meso i riba, jaja, čvarci i deklarisano suhomesnato, svo povrće i voće, svi orašasti plodovi (ukoliko nema alergije), svi mlečni proizvodi, sokovi, vino, čokolade i bombone.

BEZGLUTENSKI HLEB ILI PECIVO
Ukoliko želite da napravite hleb ili neko pecivo od bezglutenskog brašna, a niste nikada pravili testo bez glutena predstavljamo vam višenamenski recept sa kojim ne možete pogrešiti. Od njega možete napraviti i hleb bez glutena i kvasca ili mafine ukoliko smesu stavite u odgovarajući kalup. Testo jeste tečnije, ali bez brige. Ukoliko pak želite po origalnom receptu da napravite pogačice – kašikom stavljajte smesu u pleh.

  • 1 jaje (ukoliko je jaje isključeno iz ishrane stavite zamenu za jaja)
  • 200 ml jogurta (ukoliko su mlečni proizvodi isključeni, jogurt zamenite sa kiselom vodom)
  • 200 gr bezglutenske mešavine
  • malo soli
  • ½ praška za pecivo

Postupak: Umešati sve sastojke, premazati pogačice (ili hleb ili mafine) sa masnoćom i peći na 200°C, otprilike od 20 minuta ukoliko su pogačice u pitanju, do 45 minuta ukoliko ste testo stavili u kalup za hleb.

(izvor:
http://www.alergijaija.com/2017/03/09/bezglutensko-kuvanje)