SIROVA ISHRANA – RAW FOOD
Sirova ishrana ili ishrana na sirovoj hrani (presna hrana, raw food) je ideja koja se pojavila tokom 19. veka. U svetu je, par godina unazad, sve popularniji način ishrane koji proklamuje da hranu treba jesti u sirovom stanju. Zagovornici ove ideje smatraju da je sirova ishrana, u kojoj preovladava presna hrana, savršena za ljudski organizam i višestruko korisna – kako za mršavljenje, tako i za celokupno zdravlje.
Ishrana presnom hranom, poznata je i kao „presno (sirovo) kulinarstvo” – raw food cooking i sastoji se uglavnom od potpuno sirovih i neprerađenih namirnica. Namirnica se smatra sirovom ako nikada nije bila zagrevana iznad 40-48 °C.
Takođe, ne sme biti rafinisana, pasterizovana, tretirana pesticidima ili prerađena na bilo koji drugi način… Umesto toga, sirova ishrana dozvoljava drugačije metode pripremanja, kao što su ceđenje sokova, blendiranje (stapanje), dehidracija, potapanje i klijanje.
Presna ishrana se zasniva na namirnicama biljnog porekla.
ONA OBUHVATA: sve vrste presnog voća, sve vrste presnog povrća, presne orašaste plodovi i semenke, sirove žitarice i mahunarke, proklijale ili prokisle, suvo voće i meso, mleka orašastih plodova, maslace od sirovih orašastih plodova, hladno ceđeno maslinovo ili kokosovo ulje, fermentisane namirnice poput kimčija i kiselog kupusa, morske trave, klice, sirova jaja ili mlečni proizvode, po želji, sirovo meso ili ribu.
NAMIRNICE KOJE NISU DOZVOLJENE: kuvano voće, povrće, meso i žitarice, pekarski proizvodi, pečeni orašasti plodovi i semenke, rafinisana ulja, kuhinjska so, rafinisana brašna i šećeri, pasterizovani sokovi i mlečni proizvodi, kafa i čaj, alkohol, testenine, peciva, čips, sve ostale prerađene namirnice i grickalice.
Pristalice ishrane presnom hranom veruju da je konzumiranje većine ili svih namirnica u sirovom stanju savršeno za ljudsko zdravlje. Ovaj način ishrane je koristan, posebno za mršavljenje, poboljšanje vitalnosti, podizanje energetskog nivoa, popravljanja stanja kod hroničnih bolesti, poboljšanja nekih markera zdravlja, kao što su lipidi u krvi, unapređenja celokupnog zdravlja i malog uticaja na životnu okolinu. Pored toga ima uticaj na lepšu kožu, bolju memoriju, ojačan imunološki sistem, sprečava pojavu dijabetesa. Pristalice veruju i da je kuvanje namirnica štetno po ljudsko zdravlje, jer se tako uništavaju prirodni enzimi u namirnicama, osiromašuje hranljiva vrednost i smanjuje „životna snaga“, za koju veruju da postoji u presnim ili „živim” namirnicama.
Jedna od glavnih koristi od unošenja sirovih namirnica jeste maksimalno iskorišćavanje enzima iz njih. Enzimi pomažu da se hrana svari. Iako naše telo proizvodi sopstvene, njihova količina nije dovoljna, a telo pritom troši puno energije na proizvodnju istih. Zato se često posle unošenja velikih količina kuvane hrane dešavaju umor i pospanost.
(izvori:
https://www.bastabalkana.com/2018/09/sirova-ishrana-na-svezim-namirnicama-i-raw-food-zdravstveni-efekti/
https://www.healthline.com/nutrition/raw-food-diet#section5/)